Spojení gigantů za účelem vytvoření nových datový center

Před pěti lety přirovnal Johnatan Heilinger svět Internetu ke známému filmu Klub rváčů. Bylo jaro 2011 a skupina gigantů Internetu, zahrnující Google, Amazon a Microsoft, začala budovat nový druh centra pro data. Jejich online impéria rostla tak rychle, že už nemohla zůstávat na hardwarech od firem, jako je například Dell, HP a IBM.

Potřebovali hardware, který byl levnější, dynamičtější a flexibilnější, takže si navrhli vlastní a nechali jej vyrobit malými, neznámými asijskými firmami. Tento „šedý hardware“ byl v médiích zmiňován opravdu zřídkakdy. Tyto gigantické společnosti si myslely, že je nejvhodnější držet tento nový hardware v tajnosti, ale Facebook zpřístupnil svůj nejnovější server a návrhy nového datového centra pro celý svět pod názvem „Open Compute Project“.

„Je nejvhodnější čas na to, přestat si hrát na Klub rváčů a odhalit, jak jsou tyto věci reálně navrženy,“ řekl Heiliger, viceprezident technického oddělení Facebooku.

S „Open Compute Project“ se Facebook zaměřil na komunitu společností, které by mohly volně sdílet jejich datová centra v domnění, že by sdílení těchto center pomohlo k jejich vylepšování a snížení ceny hardwarů. Tento přístup zafungoval, Microsoft také brzy sdílel na podnět Facebooku svůj návrh. Například obchodní firmy jako je Rackspace and Goldman Sachs použily tyto hardwary k expanzi vlastních masivních online operací. I Apple, bašta tajemství, se občas připojil k projektu.

Na výročí „Open Compute Project“ v San Jose, Google oznámil svou účast v projektu a zahájil spolupráci s Facebookem na novém open source hardwaru.

Toto oznámení posílilo samotný nápad Facebooku. Google byla první společnost, která se snažila omladit svá datová centra. Mnoho let byla jejich technologie na míle před ostatními a v momentě, kdy Heilinger podotkl, že je na čase opustit Klub rváčů, byl Google rozhodně na vrcholu. Skrze „Open Compute Project“ Facebook posunul dopředu zbytek průmyslu a obchodní síly dotlačily Google ke sdílení svých tajemství. Krok Googlu poukázal i na jiné změny v internetovém světě.  Společný projekt Googlu a Facebooku odkazuje na vzestup umělé inteligence, která rapidně mění mnoho částí moderního světa.  Obě ze společností vidí umělou inteligenci jako klíč ke své budoucnosti, a obě věří, že poznání roste v závislosti na spolupráci a sdílení technologií, tvořících jádro neurálních sítí.

Radost ze sdílení

Urs Hölzle, jeden z prvních zaměstnanců společnosti Google, inženýr zodpovědný za novou, vylepšenou počítačovou síť, nepovažuje tyto změny za velké. Poukázal na to, že Google již v minulosti otevřeně diskutoval o svých návrzích designu interního hardwaru.

„Víme, že v minulosti vznikl tlak mezi OCP a Googlem, ale v posledních deseti letech sdílíme mezi sebou mnoho výrobních informací a návrhů“, přiznal Hölzle.

Google poprvé odhalil některé ze svých serverových designů v roce 2009. V posledním roce zvedl oponu a odhalil přístup k hardwaru. Je typické, že Google odhalí své designy pouze, pokud se změní na něco nového. Neodhalují své aktuální návrhy jako například Facebook. Ale nyní Facebook aktivně spolupracuje s Googlem na hardwaru, který by měl být zpřístupněn veřejnosti. Tato spolupráce zdůrazňuje vyvíjející se priority obou společností.

 

Google s Facebookem vyvíjejí nový datový nosič, který zvládne unést masivní počet dat. Tento nový nosič může dodat více než čtyřnásobnou elektrickou energii, z 12 Voltů až na 48 Voltů. Jak podotkl Hölzle, pokud balíme více a více hardwaru do stále menších prostorů, je nutné dodávat více elektrické energie.

Na Open Compute Summitu Facebook zveřejnil nápady také na grafické procesory, které samy řídí neurální síť. Hölzle si myslí, že spolupráce Googlu a Facebooku svědčí k pozitivnímu vývoji těchto nových systémů.

Není novinkou, že se hluboké neurální sítě staly stěžejní částí velkých Internetových serverů. Jako Google a Facebook, tak i spousta dalších společností používá ve svých infrastrukturách umělou inteligenci. Zajímavý je ten fakt, že spousta z těchto společností věří, že největší možnost, jak vylepšit UI je sdílet své technické designy a návrhy mezi celým světem místo držení je v tajnosti. Minulý podzim i Google otevřel přístup k softwaru TensorFlow, který má také své neurální sítě.

Už žádný Klub rváčů

Položme si otázku, proč to všechno Google dělá? Část akademiků, kteří řídí vývoj umělé inteligence, si myslí, že toto sdílení může podpořit výzkum- opravdový posun může nastat až při spolupráci široké veřejnosti.  Toto je hlavním důvodem, proč Google zpřístupnil software TensorFlow. Ale společnost také doufá v dobrou vůli, jejich nový projekt je dobrým příkladem.

Google již používá podobný datový nosič u svých datových center. Pokud si Facebook a ostatní firmy osvojí tento nosič jako svůj vlastní, mohlo by to potenciálně snížit cenu tohoto hardwaru. „Všichni těžíme z ekosystému, který spolupracuje“, řekl Hölzle. Sám ale přiznal, že doopravdy se společnost snaží pouze pomoct jiným.

V minulosti byl Google jednou z nejvíce používaných společností na Internetu.

Ve zkratce: vzestup umělé inteligence a cloud computingu ukončilo Klub rváčů. První pravidlo datových center zní: začněte mluvit o datových centrech.

 

via www.wired.com

Žádné komentáře

Vložit komentář