JSTE FIRMA A NEMÁTE WEB? POKUTA VÁS NEMINE

Od 1.1.2014 stanoví zákon o obchodních korporacích č. 90/2012 Sb., povinnost akciových společností provozovat vlastní webové stránky. U společností s ručením omezeným nejsou webové stránky povinné, pokud je však firma má, musí se řídit dikcí zákona a zveřejnit na nich zákonem stanovené informace.

Existujícím akciovkám zákonodárci stanovili povinnost veřejné a bezplatně přístupné webové prezentace od 1.1.2014 a těm nově vzniklým ukládají povinnost zřídit si webovou prezentaci bezodkladně.

Webová prezentace totiž slouží v případě akciové společnosti ze zákona jako informační kanál pro akcionáře. Kupříkladu uveřejněním pozvánky na valnou hromadu na vlastním webu se pozvánka považuje za doručenou akcionářům, kteří vlastní akcie na majitele. V případě absence těchto informací může soud společnostem udělit až stotisícovou pokutu. Kromě toho může být jejich valná hromada neplatná.

Pro společnosti s ručením omezeným neexistuje povinnost vlastních webových stránek, ale v případě, že firma web má, musí jeho obsah podřídit dikci zákona zejména ve smyslu povinně zveřejňovaných informací. Opět hrozí až 100 000 Kč pokuta.

Povinnost www stránek se vztahuje i na bytová družstva. Jejich absence je opět důvodem ke zrušení hlasování a rozhodnutí orgánů těchto spolků.

Optimalizace webových stránek podle dikce zákona je příležitostí pro rekonstrukci webu případně pro zcela novou webovou prezentaci. Reklamní Inženýři mají bohatou zkušenost s weby pro velké korporace i pro společnosti, které potřebují minimalistický web a chtějí pouze vyhovět zákonné normě.

Žádné komentáře

Vložit komentář